Nictiz Publieksjaarverslag 2024

Voorwoord

2024 was voor Nictiz een jaar van verbinding en samenwerking. Verbinding tussen beleid en praktijk, tussen de wereld van de zorg en ICT, tussen nationaal en internationaal en tussen van wat nu al mogelijk is en wat in de toekomst wenselijk is. Samenwerking met partijen die allen bijdragen aan databeschikbaarheid en een stukje van de puzzel leggen. De Nationale Visie en Strategie op het gezondheidsinformatiestelsel is daarbij leidend. Nictiz draagt iedere dag bij aan het realiseren van die strategie door het bundelen en samenbrengen van kennis en kunde, het aanbrengen van samenhang, het beperken van overlap en het overbruggen van werelden.

Databeschikbaarheid is alleen mogelijk als iedereen zich conformeert aan dezelfde afspraken, standaarden en afsprakenstelsels. Dit is de basis, met eenheid van taal en techniek, de generieke functies, een landelijk dekkend netwerk en afspraken rond testen en valideren. Nictiz heeft met andere partijen in 2024 verder gewerkt aan het op orde brengen van deze basis, die ook vanuit de nieuwe Europese wetgeving van groot belang is voor het internationaal uitwisselen van data. De urgentie voor het verminderen van registratielast voor professionals, voor het realiseren van passende zorg voor mensen en voor het vergroten van het hergebruik van data voor beleid en onderzoek, is onverminderd hoog. Digitalisering van gezondheidsinformatie is ook een belangrijke basis voor het effectief introduceren van AI in de zorg.

Nictiz draagt iedere dag bij aan het bundelen en samenbrengen van kennis en kunde, het aanbrengen van samenhang, het beperken van overlap en het overbruggen van werelden. Zo ook in 2024.

Digitalisering is geen technisch feestje: het vergt gedragsverandering voor alle mensen die in en voor de zorg werken en die van de zorg gebruik maken. Digitalisering voegt waarde toe in het zorgproces. Het zorgproces is dan ook leidend in databeschikbaarheid. Welke informatie is nodig, voor wie, op welk moment en in welke vorm is die bruikbaar? Dat zijn de vragen die we moeten beantwoorden. Dit doet Nictiz meer en meer door in co-creatie te werken aan oplossingen. In 2024 zijn we gestart met Designathons, ontwerp-bijeenkomsten waar alle betrokken partijen aan ‘tafel’ zitten met als gezamenlijk doel: het inzichtelijk maken van de functionele eisen van het zorgproces, de mogelijkheden van ICT en de haalbaarheid op korte en lange termijn. Ook geven we steeds meer ‘digifit-’presentaties aan bestuurders en beleidsmakers en werken we aan de toegankelijkheid van onze Nictiz Academie voor professionals en collega’s van samenwerkingspartners.

Als stelselbeheerder heeft Nictiz de Nationale bibliotheek live gebracht, de concept-Stelselcriteria ontwikkeld en het zib-architectuuradvies aan stelselhouder VWS aangeboden.  Ook gaven we uitvoering aan de implementatieondersteuning in het kader van het FHIR-advies en het Snomed Implementatieadvies. Stelselbeheer is breder dan het stelsel van standaarden; we adviseerden het Ministerie van VWS over infrastructuur en het landelijk dekkend netwerk, generieke voorzieningen en de routekaart EHDS en Wegiz. En werkten we aan de stelselmonitor die in 2025 live is gegaan.   

Realisatie van de Nationale Visie en Strategie-doelstellingen vergt meer samenwerking tussen partijen.  Nictiz heeft in 2024 de samenwerking met VZVZ geïntensiveerd met als doel kennis en kunde te bundelen en overlap te voorkomen.  We werken samen op de onderwerpen, zoals het Nationaal Test- en Validatiecentrum, strategisch leveranciersmanagement en het Landelijke Vertrouwensstelsel. Daarnaast zijn we actief in gesprek met onze meest relevante samenwerkingspartijen zoals het Zorginstituut Nederland, de Nederlandse Zorgautoriteit, het CIBG, de Stichting MedMij, het IKNL en Health-RI om concrete afspraken te maken over raakvlakken en rolinvulling. Wat kan ieder doen vanuit diens rol om bij te dragen aan databeschikbaarheid en de Nationale Visie en Strategie?

In oktober hebben we de eerste (jaarlijkse) Nictiz Connecting Worlds conferentie georganiseerd. In dit drukbezochte en goed gewaardeerde evenement stond samenwerken centraal en hoe we bruggen kunnen slaan tussen partijen tussen sectoren en tussen beleid en praktijk.
Onze organisatie ontwikkelt zich steeds verder als professionele kennisorganisatie. Interne samenwerking en kennisdeling is vanzelfsprekend geworden. Ook was er aandacht voor de organisatiecultuur. Nictiz streeft naar een veilig en lerend klimaat voor de medewerkers, met aandacht voor diversiteit, in de meest brede zin.

Ik kijk met trots terug op het afgelopen jaar, waarin we met de inzet van onze medewerkers en samen met onze gewaardeerde samenwerkingspartijen weer belangrijke stappen hebben gezet naar een toekomstbestendig gezondheidsinformatiestel als basis voor goede zorg.

Leonique Niessen
Directeur-bestuurder Nictiz

Read all Read less

Raad van Toezicht

De realisatie van de Nationale Visie en Strategie voor digitalisering en informatievoorziening in de zorg is van vitaal belang voor de kwaliteit en betaalbaarheid van de gezondheidszorg. Databeschikbaarheid is ook belangrijk om de toegevoegde waarde van AI in de zorg te ontsluiten. Door het versnipperde landschap en de vele systemen en oplossingen heeft Nederland behoefte aan een partij die met kennis van zaken, partijen en systemen verbindt. Een partij die bijdraagt aan oplossingen en het Ministerie van VWS adviseert over de richting en de inrichting van een duurzaam gezondheidsinformatiestelsel. Nictiz is een belangrijke pijler voor de nog op te richten Autoriteit Digitale Gezondheid.

De Raad van Toezicht kijkt met voldoening terug op 2024. Een jaar waarin Nictiz zich steeds meer liet zien als mede-architect van het gezondheidsinformatiestelsel. Nictiz levert met al haar kennis, kunde en netwerk een continue bijdrage aan het realiseren van de Nationale Visie en Strategie en aan het beschikbaar krijgen van data ten behoeve van patiënten en de inwoners van Nederland. De Raad van Toezicht kijkt met vertrouwen naar de toekomst en de positionering van Nictiz binnen het gezondheidsinformatiestelsel.

De Raad van Toezicht bestond in 2024 uit:

Jan van den Berg (voorzitter)
(vanaf 1-9-2024)
Voorzitter Raad van Toezicht Achmea en muTomorrows en adviseur van het Ministerie van Volksgezondheid van Singapore

Maarten Klomp
Huisarts np, bestuurder en toezichthouder in de zorg

Marlies van Elst
Toezichthouder bij diverse organisaties, voormalig COO ING Polen en ING België

Jurgen Sernee
Lid Raad van Bestuur Noordwest Ziekenhuisgroep

Annelies Versteegden (vanaf 1-9-2024)
Bestuurder Koninklijke Visio

Mirjam van Velthuizen-Lormans (tot 1-9-2024)
Lid Raad van Bestuur ProRail