Skip to the main content

De DigiSleutel van Leo van der Lubbe van het Ministerie van VWS

Programma Digitale ToegangBlog

”Digitale toegang lijkt soms technisch, maar het gaat over vertrouwen, autonomie en inclusie”

Betrouwbare toegang tot gezondheidsgegevens is dé randvoorwaarde voor alle digitale zorg. Daarom lanceert het programma Digitale Toegang in de Zorg de campagne ‘DigiSleutel’ waarin deelnemers hun visie op betrouwbare Digitale Toegang delen. De ontvanger van de DigiSleutel, Leo van der Lubbe (senior beleidsmedewerker bij het Ministerie van VWS), licht in dit blog zijn kijk op betrouwbare digitale toegang toe. 

De zorg digitaliseert in hoog tempo, en de sleutel tot een succesvolle transitie ligt in betrouwbare en veilige digitale toegang. Het gaat hierbij niet alleen om technologie, maar vooral om het vertrouwen en de regie van de patiënt. Patiënten en zorgverleners moeten erop kunnen vertrouwen dat de juiste informatie op het juiste moment beschikbaar is. Dat raakt fundamentele waarden als veiligheid, privacy en het medisch beroepsgeheim.

Regie bij de patiënt

De toekomst van de zorg brengt verschillende digitale ontwikkelingen met zich mee, zoals zorg-apps, zorgportals, Mijngezondheidsoverzicht en de digitale wallet. Deze innovaties bieden enorme kansen, maar randvoorwaardelijk voor deze veranderingen is betrouwbare digitale toegang. Wat voor mij centraal staat, is: de patiënt moet regie hebben over zijn eigen gegevens en wie daartoe toegang toe krijgt.

Eenvoudig, slim, veilig en inclusief

Digitale toegang moet eenvoudiger, slimmer, veiliger en inclusiever zijn. Het moet toegankelijk zijn voor iedereen, of je nu een patiënt bent die een digitaal consult boekt of een zorgprofessional die inlogt op een zorgportaal. Publieke en private digitale inlogmiddelen en de Europese digitale wallet kunnen hierin het verschil maken. De wallet, de onderliggende technologie en de bijbehorende governance vormen een greenfield. De wallet biedt straks de mogelijkheid van identificatie en authenticatie, het delen van (medische) gegevens tot het digitaal ondertekenen van stukken en dit alles op een veilige en controleerbare manier.

Een sprong vooruit met de digitale wallet

Tijdens een bijeenkomst met zorgaanbieders bespraken we voor het eerst de digitale wallet. In het begin waren er veel vragen en enige terughoudendheid, maar na afloop kwam een bestuurder naar me toe en zei: “Als we dit goed doen, verandert dit fundamenteel hoe we gegevens delen en hoe patiënten grip krijgen op hun zorg. Dit is geen stapje, dit is een sprong.” Dat moment raakte me, omdat het precies verwoordt waarom ik me inzet voor digitale toegang in de zorg. De digitale wallet biedt straks niet alleen veilige toegang, maar ook de mogelijkheid om daadwerkelijk regie te geven aan mensen door (medische) gegevens vanuit zijn wallet uit te wisselen met een zorgverlener. En dat is waar ik in geloof.

Leo van der Lubbe staat met de DigiSleutel in de hand
Leo van der Lubbe
Go to top

Volg ons